NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Тонът на времето Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха
6729
Тонът на времето

Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес.  Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник. Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит

| 24 Юли 2024, 19:33 ч.
Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха
Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха
Снимка © DFA

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. 

В сблъсъка им в боксофиса на Северна Америка, съпрузите Райън Рейнолдс и Блейк Лайвли излязоха победители, след като филми с тяхно участието заеха първото и второто място. Това се случи 34 години след като същото постигна друга популярна семейна двойка в Холивуд - Брус Уилис и Деми Мур.

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица запази челната си позиция в северноамериканския боксофис, реализирайки 54,2 милиона долара от продажби на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

В световен мащаб приходите от филма от киновселената на "Марвел", режисиран от Шон Леви, надхвърлиха 1 милиард долара.

През уикенда "Дедпул & Върколака" се оказа следван плътно по петите от романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс Блейк Лайвли. Филмът, режисиран от изпълнителя на главната мъжка роля Джъсти

Българинът Владимир Величков, който свири на кавал, е отличен от Global Music Awards (Глобалните музикални награди) за авторския си албум "Пробуждане", съобщи той в профила си във Фейсбук.

Той получава втора награда, сребърен медал за инструментална солова музика в "Пробуждане". Продукцията, издадена през 2023 г., съчетава традиционни и съвременни техники при свиренето на кавал.

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта. 

С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.

Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.

Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.

Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather. 

В Топ 10 на класацията Хот

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.

Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит. 

Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.

Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете за изграждането на тунела.

Но на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който завежда списъка и следи за  опазването на обектите, членове казаха, че плановете на Великобритания за смекчаване на ефектите върху Стоунхендж са достатъчни и че не е необходимо той да бъде добавян в списъка на застрашените обекти.

От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.

Форумът започва с драмата  „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.

В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.

Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo

Избрани творби от XVII Международен фотографски салон са подредени на входа на Морската градина във Варна до 27 юли. 

Наред с фотоси на автори от Европа, Канада и Австралия, има и на участници от Саудитска Арабия, Китай, Индия, Оман, Катар, Макао, Индонезия, Малайзия. Представени са общо 124 кадъра, съобщиха организаторите от Варна Оупън Арт.

Те са подбрани между над 6000 кандидатури на 373 автори от 56 държави. Оценявани са от международно жури, в което влизат Адела Лия Русо от Румъния, Харжанто Сумауан от Индонезия и Мирослав Момински от България.

Международният фотографски салон във Варна е най-старият международен фотографски конкурс в България, припомниха организаторите. Всяка година в него се показват творбите на световни творци, подбрани според критерии и в партньорството на най-големите световни фотографски организации - като FIAP (Federation Interna

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл

Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума. 

Както информирахме, седемнадесетото издание на събитието се проведе в дните от 15 до 19 юли, в Пекин.

Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма. Представени бяха изпълнения на обработен български фолклор, включително музикални пиеси, написани специално за хор "Родна песен", световни музикални образци и седем пиеси на китайски език. 

В конкурсната програма участваха над 15 000 изпълнители от 200 състава от цял свят, посочи Коларова. По нейни думи ко

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Проектът за магистрала, рекламиран от десетилетия и изправен пред правни предизвикателства, има за цел да се опита да облекчи трафика по участък от пътя, където стават задръствания, като премести главната магистрала под земята и малко по-далече от известния каменен кръг.

Плановете се сблъскаха с ожесточена съпротива от страна на местни жители и археолози, както и със загриженост от страна на ЮНЕСКО относно потенциални щети за околната среда, дивата природа и евентуалните нови археологически находки.

След като отхвърли предложението за включване на Стоунхендж в списъка на застрашените обекти, Комитетът за световното наследство се съгласи да поиска от Великобритания актуализиран доклад за състоянието на опазване на обекта до декември 2025 г. 

ЮНЕСКО посочва, че включването на даден обект в Списъка на застрашените обекти на световното наследство не е наказателен акт, а по-скоро има за цел да привлече вниманието на международната общност към спешната необходимост от мерки за опазване и да насърчи "коригиращи действия".

Ако проблемите не бъдат отстранени, обектите са изправени пред възможността да бъдат извадени от списъка на ЮНЕСКО, макар че това се случва рядко.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само ...
Галерия „Париж“ открива сезона с изложбата „Двама“ на Стоян Божкилов
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до ...
С две събития ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град в Пловдив
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Ста ...
Иван Шишков – Шишо посреща есента с изложбата „Лятно цветосъбиране“
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, ...
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Б ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Тонът на времето
6729
Тонът на времето

Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години.

| 24 Юли 2024, 19:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха
Магистралата и Стоунхендж: Плановете се сблъскаха
Снимка © DFA

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отхвърли препоръките за включването на прочутия мегалитен паметник Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Препоръките бяха направени заради плановете на Великобритания да изгради наблизо тунел на магистрала, застрашавайки пейзажа около праисторическия паметник.

В сблъсъка им в боксофиса на Северна Америка, съпрузите Райън Рейнолдс и Блейк Лайвли излязоха победители, след като филми с тяхно участието заеха първото и второто място. Това се случи 34 години след като същото постигна друга популярна семейна двойка в Холивуд - Брус Уилис и Деми Мур.

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица запази челната си позиция в северноамериканския боксофис, реализирайки 54,2 милиона долара от продажби на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

В световен мащаб приходите от филма от киновселената на "Марвел", режисиран от Шон Леви, надхвърлиха 1 милиард долара.

През уикенда "Дедпул & Върколака" се оказа следван плътно по петите от романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс Блейк Лайвли. Филмът, режисиран от изпълнителя на главната мъжка роля Джъсти

Българинът Владимир Величков, който свири на кавал, е отличен от Global Music Awards (Глобалните музикални награди) за авторския си албум "Пробуждане", съобщи той в профила си във Фейсбук.

Той получава втора награда, сребърен медал за инструментална солова музика в "Пробуждане". Продукцията, издадена през 2023 г., съчетава традиционни и съвременни техники при свиренето на кавал.

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта. 

С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.

Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.

Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.

Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather. 

В Топ 10 на класацията Хот

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Стоунхендж е построен на няколко етапа върху равните земи на Солсбъри в Южна Англия, като началото е поставено преди 5000 години. Уникалният каменен кръг е издигнат през късния неолит. 

Мегалитният паметник е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 1986 г. - чест, която се оказва на обекти със специално културно или физическо значение.

От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.

Форумът започва с драмата  „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.

В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.

Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo

Избрани творби от XVII Международен фотографски салон са подредени на входа на Морската градина във Варна до 27 юли. 

Наред с фотоси на автори от Европа, Канада и Австралия, има и на участници от Саудитска Арабия, Китай, Индия, Оман, Катар, Макао, Индонезия, Малайзия. Представени са общо 124 кадъра, съобщиха организаторите от Варна Оупън Арт.

Те са подбрани между над 6000 кандидатури на 373 автори от 56 държави. Оценявани са от международно жури, в което влизат Адела Лия Русо от Румъния, Харжанто Сумауан от Индонезия и Мирослав Момински от България.

Международният фотографски салон във Варна е най-старият международен фотографски конкурс в България, припомниха организаторите. Всяка година в него се показват творбите на световни творци, подбрани според критерии и в партньорството на най-големите световни фотографски организации - като FIAP (Federation Interna

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл

Смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ се завърна в Търговище със сребърен медал от Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това съобщи Красимира Коларова, диригентът на състава от Търговище, който бе единствен представител на България във форума. 

Както информирахме, седемнадесетото издание на събитието се проведе в дните от 15 до 19 юли, в Пекин.

Хор "Родна песен", със солист Валерия Пейчева, участва и в конкурсната, и във фестивалната програма. Представени бяха изпълнения на обработен български фолклор, включително музикални пиеси, написани специално за хор "Родна песен", световни музикални образци и седем пиеси на китайски език. 

В конкурсната програма участваха над 15 000 изпълнители от 200 състава от цял свят, посочи Коларова. По нейни думи ко

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Експерти на ЮНЕСКО препоръчаха Стоунхендж да бъде включен в списъка на застрашените обекти заради плановете за изграждането на тунела.

Но на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство, който завежда списъка и следи за  опазването на обектите, членове казаха, че плановете на Великобритания за смекчаване на ефектите върху Стоунхендж са достатъчни и че не е необходимо той да бъде добавян в списъка на застрашените обекти.

Проектът за магистрала, рекламиран от десетилетия и изправен пред правни предизвикателства, има за цел да се опита да облекчи трафика по участък от пътя, където стават задръствания, като премести главната магистрала под земята и малко по-далече от известния каменен кръг.

Плановете се сблъскаха с ожесточена съпротива от страна на местни жители и археолози, както и със загриженост от страна на ЮНЕСКО относно потенциални щети за околната среда, дивата природа и евентуалните нови археологически находки.

След като отхвърли предложението за включване на Стоунхендж в списъка на застрашените обекти, Комитетът за световното наследство се съгласи да поиска от Великобритания актуализиран доклад за състоянието на опазване на обекта до декември 2025 г. 

ЮНЕСКО посочва, че включването на даден обект в Списъка на застрашените обекти на световното наследство не е наказателен акт, а по-скоро има за цел да привлече вниманието на международната общност към спешната необходимост от мерки за опазване и да насърчи "коригиращи действия".

Ако проблемите не бъдат отстранени, обектите са изправени пред възможността да бъдат извадени от списъка на ЮНЕСКО, макар че това се случва рядко.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.